<
 
 
 
2008.11.14 19:56
balsas.lt
 
 

Lietuvos prokurorai E. Zuroffui išdėstė savo požiūrį į žydų genocido bylas

 
 


Penktadienį Generalinėje prokuratūroje Simono Wiesenthalio (Saimono Vizentalio) centro Izraelio skyriaus direktoriui Efraimui Zuroffui (Efraimui Zurofui) Lietuvos prokurorai išdėstė savo požiūrį į žydų genocido bylas.

Prokuratūroje E. Zuroffą priėmęs Specialiųjų tyrimų skyriaus vyriausiasis prokuroras Rimvydas Valentukevičius su svečiu kalbėjo apie žydų tautybės asmenų baudžiamąjį persekiojimą, taip pat apie šios tautybės žmonių nužudymo ir neteisėto persekiojimo Antrojo pasaulinio karo metais baudžiamųjų bylų ikiteisminį tyrimą, pranešė Generalinė prokuratūra.

Pasak pranešimo, nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų ikiteisminius tyrimus koordinuojančio ir atliekančio prokuratūros padalinio vadovas R. Valentukevičius svečiui paaiškino procesinę šios kategorijos bylų pusę, nurodė teisinės reglamentacijos ypatumus, taip pat supažindino su kai kuriais statistiniais duomenimis apie prokuratūroje atliekamus šios kategorijos nusikalstamų veikų ikiteisminius tyrimus, kuriuose proceso dalyviais (nukentėjusiais, liudytojais ar įtariamaisiais) yra ir žydų tautybės asmenys.

Pranešime sakoma, kad E. Zuroffui dar kartą priminta, jog absoliuti dauguma Lietuvos piliečių, kurie dalyvavo žydų genocide, juos persekiojant Antrojo pasaulinio karo metais ,Lietuvoje buvo išaiškinti, ir jų veikla atitinkamai įvertinta pokario metais sovietų struktūrų bei teismų. Todėl pakartotinis jų baudžiamasis persekiojimas draudžiamas ir Lietuvos baudžiamųjų įstatymų, ir tarptautinių teisės aktų.

Pranešime teigiama, kad 2008 metais buvo atliekami 22 su žydų žudynėmis susiję ikiteisminiai tyrimai. Nuo 1990 m. iki 2008 metų Baudžiamojo proceso kodekse numatytais pagrindais (pavyzdžiui, mirus įtariamajam, nesurinkus pakankamai duomenų, pagrindžiančių įtariamojo kaltę dėl nusikalstamos veikos padarymo ir pan.) nutraukta 17 ikiteisminių tyrimų dėl Antrojo pasaulinio karo metu vykdytų masinių žydų tautybės asmenų žudynių (genocido).

Generalinės prokuratūros teigimu, per minėtą laikotarpį Lietuvos teismuose nagrinėta 19 baudžiamųjų bylų, kuriose kaltinimai buvo pateikti 28 asmenims, 10 iš jų pripažinti kaltais ir nuteisti laivės atėmimu, Vienas iš jų nuteistas kalėti iki gyvos galvos, kaltinamajam nedalyvaujant teismo posėdyje. Vienas asmuo pripažintas kaltu ir nuteistas laisvės apribojimu, 4 asmenys išteisinti dėl įrodymų trūkumo, 5 kaltinamieji mirė iki bylų nagrinėjimo teismuose. Vieno asmens atžvilgiu teismo nuosprendis nėra priimtas, baudžiamosios bylos nagrinėjimas nebaigtas.

balsas.lt