23. června 2014 rozhlas.cz
Nebezpečný precedent v Maďarsku

Ředitel Střediska Simona Wiesenthala Efraim Zuroff je autorem článku pro izraelský deník Jerusalem Post o nebezpečném precedentu v Maďarsku. Vrací se k nebývalým ziskům ultrapravicových stran ve volbách do Evropského parlamentu a připouští, že je nepochybně způsobily faktory jako hospodářská recese v Evropě nebo obavy jejích obyvatel ze ztráty národní identity.

Existují však i další – například nedávné jednomyslné rozhodnutí maďarského Nejvyššího soudu, které zakazuje místním médiím označovat protiromskou, antisemitskou a neofašistickou stranu Jobbik za „krajně pravicovou“. 

V roce 2012 ji tak nazvala maďarská komerční televize ATV a Jobbik na ni podal stížnost k místnímu regulačnímu mediálnímu orgánu, který dal televizi za pravdu. Strana se pak obrátila na Nejvyšší soud. 

Ten minulý týden verdikt mediálního orgánu zvrátil. Je to nečekané a velmi nebezpečné vítězství Jobbiku. Rozhodnutí zaskočilo každého, kdo vývoj této strany od jejího založení v roce 2003 sleduje. 


Jobbik se sám označuje za „radikálně vlasteneckou a pravicovou stranu“ a o jeho skutečné povaze vypovídá i jeho politika a výroky představitelů, a to zejména ve vztahu k maďarským Romům a Židům. 

Vůdce Jobbiku Gabor Vona například založil polovojenskou skupinu s názvem Maďarská garda, jež připomínala fašistickou stranu Šípových křížů a označovala se za sílu, která má „fyzicky bránit zemi“. Naštěstí ji později rozpustil maďarský soud. 

Byla určena proti Romům a Židům, které politikové Jobbiku neustále slovně napadají, falešně obviňují a podněcují proti nim obyvatele. Právě takové postoje jsou zdrojem tradičního antisemitismu a nenávisti vůči Romům v zemi. 

Představitelé Jobbiku neustále vyjadřují naději, že v Maďarsku vzniknou ghetta pro „romské devianty“. Poslanec Marton Gyongyosi zase vyzval k registraci Židů, kteří mají kromě maďarského i izraelské občanství, protože podle něj představují „národní bezpečnostní riziko“. 


Gabor Vona požadoval národní bezpečnostní prověrku všech židovských poslanců a členů vlády. A další člen Jobbiku Sandor Porsze prohlásil, že Maďaři jsou obětí „židovského spiknutí s cílem kolonizovat zemi a okrást Maďary o přírodní zdroje“. 

Když k tomu přidáme popírání holokaustu nebo oslavování maďarských válečných zločinců jako admirál Horthy, jenž měl podíl na deportaci 437.000 maďarských Židů do Osvětimi, je víc než jasné, že označení Jobbiku televizí ATV bylo zcela přesné a výstižné. 

Jobbik tvrdí, že odmítá obvyklé rozdělování stran na levicové a pravicové a raději je rozlišuje podle postoje vůči globalizaci. Jenže to, že se nepovažuje za „krajní pravici“, nemůže zakrýt skutečnost, že jeho program, politika a platforma krajně pravicové jsou. 

Jobbik se na Nejvyšší soud obrátil proto, aby získal zdání vážnosti, které mu má zvýšit politickou moc a pomoci mu stát se největší maďarskou stranou. Televize ATV je jeho přirozeným terčem – jejím vlastníkem je filosemitský a proizraelský Sbor Víry charismatického pastora Sándora Németha a ATV je v Maďarsku nejsilnějším mediálním hlasem, jenž Jobbik odsuzuje. 

V posledních maďarských parlamentních volbách pro Jobbik hlasoval milion voličů, více než 20 procent, a strana tak skončila třetí. V nedávných eurovolbách už byla druhá, třebaže ji volilo o něco méně lidí. Je jasné, že představuje hrozbu pro maďarskou společnost, kterou rozhodnutí Nejvyššího soudu ještě posílilo, varuje ředitel Střediska Simona Wiesenthala na stránkách Jerusalem Postu.

rozhlas.cz