2012. augusztus 1. nol.hu
Csatáry-merénylet: Nem vagyok bosszúálló, de elégtételt éreztem
Szilvássy József Pozsony

Egyetlen mondat olvasható a Csatáry László ellen 1944 őszén elkövetett sikertelen merényletről azokban az iratokban, amelyeket a múlt héten találtak meg a pozsonyi Nemzeti Emlékezet Intézetében (ÚPN). Zsurovsky Zoltán, maga a merénylő beszélt a perben, amely a háborús bűntettekkel meggyanúsított magyar rendőrtiszt ellen és távollétében, 1948. június elején zajlott le. Csatáryt kötél általi halálra ítélték.

Mikulás Jesenskynek, a Sme szlovák napilap kassai munkatársának sikerült megtalálnia a már elhunyt férfi egyik lányát, özvegy Likér Mártát (képünkön), a jelenlegi kelet-szlovákiai megyeszékhelyen élő, hetvenegy esztendős nyugdíjas pedagógust. – Nem szeretném a régi sebeket feltépni, fájdalmas emlékekkel tovább rontani amúgy is ingatag egészségi állapotom – szabadkozott sokáig megkeresésünkre a korához képest fitt asszony. Aztán mégiscsak engedett a kérlelésnek.

„A merénylő az édesapám, Zsurovsky Zoltán volt, aki 1944 őszén a Városháza udvarán levő Palota moziból kilépő Csatáryra lőtt, de célt tévesztett. Tette évtizedekig hétpecsétes titok volt a családunkban. Szüleink nyilván saját szenvedéseik, egy szörnyű kor felidézésétől akartak megkímélni bennünket. Húszéves voltam, amikor az édesapám nem sokkal a születésnapom után négyszemközti beszélgetésünkön bevallotta, hogy egyszer az életében ölni akart. Azt is elárulta, hogy miért. Édesanyja, az én egyik nagymamám, született Guttman Ida, zsidó volt, a férje viszont hívő katolikus. A nyilas hatalomátvétel után híre ment városunkban, hogy a kegyetlenségei miatt rettegett Csatáry a vegyes házasságokban élő zsidókra is vadászik. Őket is a gettóba, majd a haláltáborokba hurcoltatja, holott ezt tudomásom szerint még az akkori törvények sem követelték meg. A nagymamám elrejtőzött, de valaki feljelentette. Csatáry azonnal a téglagyári gettóba, majd marhavagonba hajtotta. Édesapám elkeseredésében emiatt akarta őt agyonlőni”.

A merénylet nem sikerült. A város legismertebb fogtechnikusaként és az Imperial Szálló közkedvelt dzsesszdobosaként Zsurovsky életében sosem fogott fegyvert a kezébe, máig nem tudni, honnan szerzett pisztolyt. Tette után elmenekült, de rejtekhelyét besúgták. A Gestapo pribékjei kegyetlenül megkínozták, aztán Csatáry elé vitték, aki azt üvöltötte: „Engem akartál megölni, de te döglesz meg!”, majd feltuszkolták a legelső induló transzportra.

mno.hu