2012.07.26. 15:34 atv.hu
„Csatáry igazi gyáva bűnös” - Washingtoni képviselők írtak Orbánnak

20 amerikai kongresszusi képviselő írt levelet Áder Jánosnak és Orbán Viktornak a Csatáry-ügy „teljes körű és gyors” lefolytatását kérve. A levélírók „a lehető legnyomatékosabban” kérik „a hírhedt náci háborús bűnös" haladéktalan felelősségre vonását.

A csoport vezetője Jerrold Nadler new yorki demokrata képviselő és az aláírók között mindkét párthoz tartozó politikusok megtalálhatók. A levélírók „a lehető legnyomatékosabban” azt kérik a magyar vezetőktől, „tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy „a hírhedt náci háborús bűnöst, Ladislaus Csizsik-Csatáryt” haladéktalanul felelősségre vonják Magyarországon, miután „nemrég a nyomára bukkantak Budapesten”.

A levél felsorolja a Csatáryval kapcsolatban ismertté vált vádakat, majd emlékeztetnek rá, hogy Csatáry „igazi gyáva emberként a háború után elmenekült a felelősségre vonás elől, és hazugsággal leplezve múltját, Kanadában telepedett le. 1997-ben, miután kiderült a múltja, újra menekülnie kellett, és azóta is szökésben áll” – írják az amerikai kongresszusi képviselők.

Az aláírók szerint az a tény, hogy Csatáry évtizedekkel ezelőtt követte el a bűneit, „nem ad, és nem is adhat okot arra, hogy ne lépjenek fel ellene. A második világháború óta eltelelt sok-sok év, amely során szabadságban és méltóságban élvezhette az életét, ugyanazok az évek, amelytől oly sok zsidót megfosztottak. … Bár nem tudjuk semmivé tenni a holokauszt tragédiáját, biztosíthatjuk azt, hogy ezekért a borzalmakért felelős gonosz emberek megkapják büntetésüket” – írják a képviselők, akik szerint a Csatáryhoz hasonló személyek felelősségre vonásával „az elveszett életek előtt tisztelgünk és nem engedjük, hogy feledésbe merüljön az, ami történt.”

Jerrold Nadler a Brooklyn és Manhattan egy részét is magába foglaló 9-es számú new yorki választókörzet képviselője 1992 óta a washingtoni kongresszusban. A 20 aláíró között van többek között Howard Berman kaliforniai képviselő, aki Tom Lantos után vette át a kongresszus külügyi bizottságának elnöki tisztét és Tom Marino pennsylvaniai republikánus képviselő is.

Nemzetközi jogász: Csatárynak több lehet a felelőssége...

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a háborús bűncselekményekkel gyanúsított Csatáry Lászlónak több lehet a felelőssége, mint amivel az ügyészég meggyanúsította - mondta szerdai budapesti sajtótájékoztatóján Gellért Ádám nemzetközi jogász, a Holokauszt Emlékközpont "Kőrösmező 1941" kutatócsoport vezetője, a lex-Biszku kidolgozója, amikor ismertette a témában frissen feltárt magyar és szlovák levéltári iratokat. Közben kiderült, hogy nincs meg Kassán a Csatáry ellen hozott 1948-as eljárás ítélete.

A kassai levéltár adatai alapján a városi gettóból 1944. május 15. és június 2. között csaknem 12 ezer embert deportáltak Auschwitzba. A helyi vasútnál dolgozók korábbi vallomásai több mint 15.700 deportáltról szóltak, ám erre vonatkozó hiteles feljegyzést nem találtak - hangsúlyozta Gellért Ádám.

A sajtótájékoztatón több olyan dokumentumot is bemutattak, amelyen Csatáry László aláírása alatt "gettóparancsnok" titulus szerepel. (Csatáry László a Magyar Hírlapnak néhány napja azt nyilatkozta, "a deportálásokban nem vettem részt, a két kassai gettónál mindössze négyszer jártam, az oda zárt zsidók fölött pedig nem a rendőrség, hanem a németek diszponáltak".)

Gellért Ádám, aki idén áprilisban kezdett levéltári kutatásokat a témában, azt mondta: nem áll rendelkezésre olyan írásos dokumentum, amely bizonyítaná, hogy a Csatáry László ellen 1948-ban, Csehszlovákiában lefolytatott perben halálra ítélték volna a férfit.

A nemzetközi jogász a felelősséggel kapcsolatban emlékeztetett a háborús bűnösök nürnbergi pereiben képviselt amerikai álláspontra, amely szerint "a bűnös parancs továbbítása is bűncselekmény". (Csatáry László múlt heti ügyészségi kihallgatásán tagadta bűnösségét, de érdemi vallomást tett a 68 évvel ezelőtt Kassán történtekről, a többi között hivatkozott arra is, hogy parancsot teljesített, a kötelességét végezte.)

„A gettó területén a legnagyobb szigorúság és tettleges bántalmazások voltak. Ezeket a tettleges bántalmazásokat korbáccsal a tábor parancsnoka végezte, ennek a tábornak dr. Csatáry László r.s. fogalmazó volt. A táborparancsnok elrendelte a gettó területén különböző munkálatok elvégzését szerszám nélkül, például földásás, amit a kezünkkel kellett elvégezni, téglahordás stb. A gettó területén nem hallgattak meg senkit, és ha valakinek valamilyen panasza volt, akkor a zsidótanácshoz kellett fordulni, és ez a tanács közvetített a hármas bizottság tagjaival. Amikor Csatáry a gettó területén megjelent, pánikszerűen menekültek előle és az egész gettó lakósai előtt köztudomású volt annak szadista természete.”

Weiszer Rózsi tanúkihallgatási jegyzőkönyv, 1945.


Gellért Ádám hozzátette: Csatáry László ügyében lényegesen több bizonyíték áll rendelkezésre, mint a tavaly bizonyítottság hiányában felmentett Képíró Sándor perében. Mint elmondta: a tavaly ősszel elhunyt Képíró Sándor csendőr százados ellen mindössze egyetlen tanúvallomás alapján emeltek - háborús bűncselekmény elkövetése miatt - vádat.

A Simon Wiesenthal Központ vezetője, Efraim Zuroff július közepén a budapesti ügyészségen járt, bizonyítékot adott át Hetényi Gábor ügyésznek arra vonatkozóan, hogy Csatáry László kulcsszerepet játszott körülbelül 300 zsidónak Kassáról az ukrajnai Kamenyec-Podolszkijba történt deportálásában, ahol 1941 nyarán szinte valamennyiüket meggyilkolták. Gellért Ádám kutatásai szerint Csatáry László 1941-ben Kecskeméten dolgozott.

Szita Szabolcs, a budapesti Holokauszt Emlékközpont ügyvezető igazgatója a szerdai sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, "céljuk nem az ítélkezés vagy a felmentés, hanem hiteles dokumentáció bemutatása Csatáry tevékenységéről".

Csősz László, az emlékközpont munkatársa elmondta: példátlan gyorsasággal, alig 56 nap alatt jelölték meg és gyűjtötték össze a vidéki zsidókat, majd további 56 nap alatt csaknem 440 ezer embert deportáltak. Ez nem sikerülhetett volna a magyar közigazgatás kollaborációja nélkül - fogalmazott a kutató.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a háborús bűntettel gyanúsított 97 éves Csatáry Lászlót egy héttel ezelőtt helyezte házi őrizetbe a Budai Központi Kerületi Bíróság.

Gellért Ádám nemzetközi jogász dolgozta ki az úgynevezett lex-Biszkut, amely elévülhetetlennek minősíti az emberiesség elleni bűncselekményeket, és lehetővé teszi a kommunista diktatúrában elkövetett egyes bűncselekmények üldözését. A parlament tavaly év végén hozott döntésével vonnák felelősségre az 1956-os forradalmat követő megtorlások politikai megrendelőit, köztük Biszku Bélát, aki 1957 és 1961 között belügyminiszter volt.

Közben kiderült, hogy nem tartalmazza a Csatáry László ellen 1948-ban lefolytatott eljárás ítéletét az a perdokumentáció, amelyet Szlovákia állami archívumában őriznek Kassán - közölte a szlovák belügyi tárca csütörtökön.

Emília Kocisová, a szlovák belügyminisztérium sajtóosztályának munkatársa szerint a volt csendőrtiszt elleni egykori eljárás peranyaga 48 oldalas, és 1986-ban a kassai kerületi bíróságról került az archívumba. A peranyagban megtalálható a feljelentés, az elfogató parancs, a tanúvallomások jegyzőkönyvei és az a levelezés, amelyet a bíróság az ügyben érintett intézményekkel folytatott, valamint a kiszabott büntetést és annak indoklását tartalmazó úgynevezett "büntető levél" is, ám a dokumentumköteg nem tartalmazza magát az ítéletet.

A belügyminisztérium közlése szerint a perdokumentáció valószínűleg már annak az archívum munkatársai általi átvételekor sem tartalmazta az ítéletet, mivel a halálbüntetést kirovó ítéleteket külön tárolták. "A bírósági gyakorlat szerint akkoriban 50 évig vagy még annál tovább is meg kellett őrizni a periratokat, és mivel ez nagyon hosszú idő, még mielőtt a peranyagot az archiválták, az ítéletet máshová helyezték el" - közölte a pozsonyi belügy, amely ezt a megállapítását azzal is alátámasztja, hogy a kassai népbíróság peranyagainak 90 százalékából hiányzik az ítélet. Az ítéletet tartalmazó dokumentum csak azokban a perdokumentációkban szerepel, amelyeknél végül érvénytelenítették az ítéletet.

A héten a Szlovákiai Zsidó Hitközségek Központi Szövetsége (ÚZZNO) bejelentette: indítványozni fogja az erre illetékes szlovák szerveknél, hogy azok kérvényezzék Magyarországtól Csatáry László Szlovákiába való kiadatását. A szervezet szerint a kiadatás egyik lehetséges jogalapját az szolgálhatná, hogy Csatáry ellen "jogerős ítélet van érvényben" Szlovákiában.

atv.hu