2011.07.20. 18:30 atv.hu
Az oroszok és a németek is kiakadtak a „náci-per” kimenetelén

A náci megszállás mentette meg a börtönből. Most pedig úgy fest, mintha feltámadtak volna a nácik, akik újra felmentették őt tettei alól, mondta Effraim Zuroff.

Bizonyítottság hiányában mentette fel a háborús bűntett elkövetésével vádolt Képíró Sándor volt csendőr századost első fokon a Fővárosi Bíróság. A büntetőeljárást a nemzetközi média szoros figyelemmel kísérte – az ítélettel több száz cikk foglalkozott külföldön. Az ítélet a szerbeket is meglepte – az atv.hu helyszíni tudósítójának még az ítélethirdetést megelőzően azt nyilatkozták szerb újságírók, hogy Képíró elitélésre számítanak. Az egyik újságíró, Sarita Matijevic szerint a büntetőeljárásnak máig tartó üzenete van, jelesül az, hogy a háborús bűnösöket el kell ítélni – ez pedig különös jelentőséggel bír a Balkán számára napjainkban is.

Az ítélethirdetést követően a tárgyaláson részt vevő szerb főügyész, Vlagyimir Vukcsevics úgy vélekedett, hogy nem történt „igazságszolgáltatás”. Hiszen, hangsúlyozta a főügyész, mindenkit el kell ítélni, aki háborús bűnt követ el, mivel ezek a bűnök ugyanis nem évülnek el. Efraim Zuroff szerint nevetséges ítélet született, nem logikus a döntés, ezért egyetért a szerb főügyésszel, hogy fellebbeznek. Zuroff hozzátette: "Magyarországon Képírót a náci megszállás mentette meg a börtönből. Most pedig olyan helyzet állt elő, mintha feltámadtak volna a nácik, akik újra felmentették őt tettei súlya alól".

A mértékadó orosz lapok közül a Kommerszant és a Regnum hírügynökség is érdemben foglalkozott Képíró perével. A Kommerszant mindenféle kertelés nélkül „Tanúk hiányában felmentették a nácit” című írásban számolt be az eseményekről. A lap – a vádiratból idézve – közölte, hogy mintegy 1200 ártatlan civilt – zsidókat, cigányokat és szerbeket – lőttek bele a jeges folyóba a fasiszták, 36 személy haláláért pedig Képíró személyesen felelős. A Kommerszant szerint Aribert Haim halála, valamint Iván (!) Demjanjuk elítélését követően Képíró lett a legkeresettebb náci háborús bűnös a Simon Wiesenthal Központ listáján. Az orosz lap emlékeztet: Képírót már 1944-ben elítélték civilek elleni gyilkosságok miatt, de a Szálasi Ferenc által vezetett náci párt hatalomra kerülését követően szabadon engedték, így ő – álnéven – Argentínába tudott szökni.

A hétfői ítélethirdetést követően egy novi sadi túlélő, Edita Gavasznki azt nyilatkozta a Kommerszantnak, hogy „Képíró nem vett részt személyesen a mínusz 30 fokos hidegben a kivégzésekben. Egy fűtött irodából adta az utasításokat, ő volt a parancsnok”. A Nácizmus Nélküli Világért elnevezésű emberi jogi mozgalom a Regnum.ru orosz hírügynökséghez eljuttatott közleményében azt írta, arra számítanak, hogy a „Képíró-per lehet az egyik utolsó, ha nem a legutolsó hangos büntetőeljárás náci bűnösökkel szemben”. A Regnum tudósítója beszámolt arról, hogy Képíró Argentínából hazatérve Budapesten lakott, egy zsinagógával szemben. A hírügynökség azt is megemlítette, hogy 2008-ban nem tárgyalta ügyét a bíróság, ellenben 2009-ben vádat emelt az ügyészség, miután Szerbia újabb bizonyítékokat adott át a magyar hatóságoknak. A Regnum tudósítója szerint Képíró ártatlannak tartja magát, és „nyugodt lelkiismerettel alszik”, Efraim Zuroff pedig alaptalannak tartja az ítéletet. A Regnum kitér arra is, hogy a Wiesenthal Központ igazgatóját az is felháborította, hogy az ítéletet hangos ováció kísérte a tárgyalóteremben.

Az amerikai The New York Times is komolyabban foglalkozott a perrel – a lap kitért arra is, hogy Képíró ügyét még februárban felkarolta a „szélsőjobboldali Jobbik”. A cikk szerzője, Nicholas Kulish hozzátette: „Magyarországon komoly jobbratolódás történt az elmúlt években. 5 évvel ezelőtt úgy tekintettek a Jobbikra, mint egy marginális szervezetre, mára azonban már ott ülnek az európai és a nemzeti parlamentben is”. A szerző szerint a 97 éves Képírót már két ízben bűnösnek találták, most azonban felmentette a bíróság, amely azt bizonyíthatja, hogy a vádhatóságnak komoly nehézséget jelent bizonyítékokat találnia a háborús bűnökkel vádolt személyekkel szemben ennyi évvel a Második Világháborút követően.

A francia hetilapok (Le Nouvel Observateur, Le Point és L’Express) online változatai a nemzetközi hírügynökségek tudósításai alapján számoltak be a perről, a Europe1 kereskedelmi és a France Info hírrádiók az Agence France-Presse híréből pedig azt emelték ki, hogy a Simon Wiesenthal Központ munkatársa, Ana Frenkel szerint az ítélet „nem volt váratlan, ugyanis a magyar társadalom továbbra sem képes szembenézni múltjával”. A német Spiegel online ezzel szemben váratlannak minősítette a volt csendőr százados fölmentését: a német magazin szerint a per arra mutat rá, hogy komoly nehézséget jelent a több évtizeddel ezelőtti rémtettek feldolgozása. A Süddeutsche Zeitung pedig azt mondta a bírósági eljárásról, hogy az nagy hullámokat vert Magyarországon, ugyanis a vádlott védelmét anyagilag támogatta a Nemzeti Jogvédő Szolgálat, amelyet a „jobboldali-populista Jobbik párt tart fenn”.

Képíró ügyvédje, Zétényi Zsolt szerint "szemenszedett valótlanság" a Süddeutsche Zeitung és a The New York Times információira alapozott állítás, miszerint a Nemzeti Jogvédő Szolgálat anyagilag támogatja Képíró Sándor védelmét, és a Jobbik áll a szolgálat mögött. Az ügyvéd közölte, hogy ő valóban elnöke a Nemzeti Jogvédő Szolgálatnak, de ezt az ügyet Képíró Sándor megbízása alapján látja el, tiszteletdíjat kizárólag a volt csendőrtől kap és fogad el.

Mindenesetre most Zétényi (is) megfellebbezte a Fővárosi Bíróság hétfői ítéletét, ami első fokon bizonyítottság hiányában mentette fel a háborús bűntett elkövetésével vádolt Képírót, ugyanis az ügyvéd szerint a bíróságnak a bűncselekmény hiányát kellett volna megállapítania. Emlékeztetőül: Varga Béla bíró az ítélethirdetés második napján, azt mondta, hogy az eljárás során csak aggályokat és kételyeket lehetett megállapítani, a kétséget kizáróan nem bizonyítható tényeket pedig nem lehet a vádlott terhére értékelni. Falvai Zsolt ügyész a tárgyaláson fellebbezést jelentett be, az ítélet ugyanis meglátása szerint megalapozatlan, indoklása több helyen következetlen.

atv.hu