2010.12.16. 10:25
atv.hu
Megszüntették a Zuroff elleni pert

Betegségre és idős korára hivatkozva nem jelent meg Képíró Sándor azon a tárgyaláson, amit ő maga indított rágalmazás ügyében, ezért a Pesti Központi Kerületi Bíróság csütörtökön megszüntette az eljárást. A 96 éves férfi Efraim Zuroff, a Simon Wiesenthal Központ képviselője ellen tett feljentést, utóbbi ugyanis azt állította róla, hogy háborús bűnös, részt vett az úgynevezetett hideg napok néven elhíresült Bácskai vérengzésben 1942-ben, illetve 1944-ben a délvidéki deportálásokban.

A 96 éves Képíró betegsége és idős kora miatt nem jelent meg a csütörtök reggeli tárgyaláson, és mivel előzetesen ezt nem jelezték, Vadász Viktor bíró az eljárás megszüntetése mellett döntött. A bíró utalt rá, hogy idős kora ellenére az előző tárgyaláson meg tudott jelenni a magánvádló, ügyvédje szerint azonban akkor „egészségét kockáztatva vett erőt magán”, erre most azonban nem volt képes. A büntetőeljárásról szóló törvény azonban kimondja, hogy a bíróság az eljárást megszüntetheti, ha a magánvádló (jelen esetben Képíró) a tárgyaláson nem jelenik meg, és magát alapos okkal, előzetesen, haladéktalanul nem menti ki.

2006-ban a jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ vezetője, Efraim Zuroff levélben fordult a magyar hatóságokhoz a korábban már többször elítélt egykori csendőr százados újvidéki mészárlásban betöltött szerepével kapcsolatosan. Képíró részt vett 1942-ben a magyar hadsereg és csendőrség háromnapos újvidéki razziájában, aminek során több mint 3300 szerbet, zsidókat, gyerekeket és egyéb „gyanús személyeket” lőttek agyon, majd löktek a fagyott folyón ütött lékekbe. Képíró még 1943-ban azt vallotta, hogy elöljárója az első eligazítás alkalmával egyértelműen fogalmazott: „tisztogatás van, és minden szemetet le kell úsztatni”. Képírót és társait már 1944-ben, valamint 1946-ban is elítélte a bíróság, a férfi azonban megúszta a büntetést és emigrált. Képíró 1996-ban tért vissza Magyarországra.

A 2006 augusztusában elindított ügyben csak 2009. szeptember 14-én tudott dönteni a Budapesti Nyomozó Ügyészség, ekkor gyanúsította meg háborús bűnök elkövetésével Képíró Sándort. A folyamat elhúzódásában az is szerepet játszott, hogy időbe telt, míg eldöntötte a Fővárosi Bíróság, hogy az 1944-es ítélet végrehajtható-e egyáltalán. 2007-ben a bíróság végül az ítélet végrehajthatatlanságát mondta ki – egy 1944-es semmisségi határozatra hivatkozva.

Az ügy akkor vett újabb fordulatot, mikor a volt csendőr százados becsületsértésre hivatkozva visszaperelte a Zuroffot, és még az Emberi Jogok Európai Bíróságához is felterjesztette ügyét a Nemzeti Jogvédő Alapítvány segítségével, az Emberi Jogok Európai Egyezményének 6. szakaszára hivatkozva, mert indoklása szerint az ellene folyó rágalomhadjárat többek között az egykori csendőrségre is rossz fényt vet.

atv.hu