2009.12.17. | 11:56:00
nepszava.hu
Zentai tovább keresheti a kiskapukat

Immár szabadlábon várhatja Ausztráliában a kiadatásáról szóló döntést a háborús bűnökkel gyanúsított Charles Zentai (Zentai Károly). A 88 éves férfit az utóbbi két hónapban kiadatási őrizetben tartották, de most – a kiadatási ügytől független, másik eljárásban – óvadék ellenében elengedték. A lapunknak nyilatkozó nemzetközi jogász arra hívta fel a figyelmet, hogy mivel az angolszász jogrendszerekben hihetetlen mennyiségű fellebbezési lehetőség van, megbecsülni sem lehet, mikor kerülhet Magyarországra a férfi. Mivel pedig itthon szintén „végigmegy” a bírósági eljárások sora, elképzelhető, hogy Zentai meg sem éri a felelősségre vonást.

Az ausztráliai Perth szövetségi bírósága a kiadatási fogságból ideiglenesen szabadlábra helyezte – óvadék ellenében – a háborús bűnökkel gyanúsított Zentai Károlyt. A 88 éves férfit azzal gyanúsítják a magyar hatóságok, hogy 1944. november 8-án a magyar királyi hadsereg tiszthelyetteseként egy budapesti laktanyában többedmagával megkínozta és meggyilkolta a 18 éves Balázs Pétert, mert a zsidó fiatalember nem viselte a megkülönböztető sárga csillagot. Az évtizedek óta Perthben élő férfi tagadja a vádakat, de eddig minden jogi lehetőséget kihasznált arra, hogy ne kelljen Magyarországon bíróság elé állnia a feltételezett gyilkosságért.

Ausztráliában csaknem két hónapja, október 22-e óta tartották a férfit őrizetben, a szövetségi kormány belügyminisztere pedig november 12-én jóváhagyta kiadatását Magyarországnak. Ez azért késik, mert Zentai ügyvédei fellebbeztek a döntés ellen. A fellebbviteli eljárásnak, amely akár semmisnek is nyilváníthatja a miniszter döntését, nincs határideje. A kiadatásról szóló végső döntéstől független a perthi szövetségi bíró mostani ítélete, miszerint Zentai szabadlábon várhatja meg a határozatot. A belügyminiszter ügyvédei a tárgyaláson nem ellenezték a szabadlábra helyezést és elismerték: nem áll fenn annak veszélye, hogy a gyanúsított megszökne.

Az angolszász jogrendszerekben hihetetlen mennyiségű fellebbezési lehetőség van – mondta a lapunknak nyilatkozó nemzetközi jogász, hozzátéve, hogy ezeket a kiskapukat sok esetben kihasználják. Ez történik Zentai esetében is (nála az eljárás már öt éve tart), és nyilván a legvégsőkig elmegy annak érdekében, hogy ne hozzák Magyarországra. Egy idő után persze az angolszász rendszerben is el lehet jutni a jogerős döntésig, de ez hosszú évekbe telhet. Ráadásul ha Magyarországra kerül a férfi, itthon indul meg a magyar szabályok szerinti eljárás, azaz gyakorlatilag „elölről kezdődik a történet”. A magyarországi fellebbezési lehetőségeket is kihasználva pedig könnyen előfordulhat, hogy idős kora miatt Zentai meg sem éri a jogerős ítélet kimondását.

Magyarországnak egyébként két hónapja lesz arra, hogy intézkedjen Zentai Károly hazaszállításáról. Amennyiben végrehajthatóvá válik az ausztrál belügyminiszter döntése, vagyis kiadják a 88 éves férfit, akkor az ORFK megteszi a szükséges intézkedéseket Magyarországra szállítása érdekében – közölték korábban a magyar hatóságok. Az ausztrál belügyminiszter novemberi határozata után egyébként Efraim Zuroff, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi irodájának igazgatója lapunkkal azt közölte: immár öt éve vártak a döntésre. Mint mondta, minél hamarabb kerül magyar bíróság elé Zentai Károly, annál jobb. A „nácivadászként” is emlegetett Zuroff szerint valószínűleg ez az utolsó olyan eset Ausztráliában, hogy egy háborús bűnökkel vádolt személy kiadatásáról kell döntést hozni.

nepszava.hu